ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

 • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
 • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Uchwały Rady Powiatu - rok 2006

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

STANOWISKO Rady Powiatu w Giżycku z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie zwiększenia ilości etatów w Komendzie Powiatowej Policji w Giżycku.

Informacja ogłoszona dnia 2009-03-06 11:53:51 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr 1 - brak tytułu

STANOWISKO
Rady Powiatu w Giżycku
z dnia 31 stycznia 2006 r.

w sprawie zwiększenia ilości etatów w Komendzie Powiatowej Policji w Giżycku.

 

Powiat Giżycki - znany w Polsce i Europie z walorów turystycznych, w okresie sezonu letniego jest odwiedzany przez setki tysięcy turystów polskich i zagranicznych. Ten fakt oraz dodatkowe zadania wynikające z obowiązku realizacji służb konwojowych (Areszt Śledczy w Giżycku) nie zostały wzięte pod uwagę przy ustaleniu limitu etatowego dla Komendy Powiatowej Policji w Giżycku. Dowodzi tego analiza podziału etatów na poszczególne komendy powiatowe w województwie, jak również najwyższa w województwie ilość prowadzonych dochodzeń w przeliczeniu na jeden etat.

W tym stanie rzeczy, kierując się troską o stan bezpieczeństwa w Powiecie Giżyckim zwracamy się z prośbą do Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Policji o wzmocnienie etatowe Komendy Powiatowej Policji w Giżycku.

 

Uzasadnienie

 Powiat Giżycki położony jest we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Powierzchnia powiatu wynosi 1 118,74 km2, co stanowi 4,6 % obszaru województwa i jest dziesiątym powiatem pod względem zajmowanego obszaru.

Powiat sąsiaduje z siedmioma powiatami województwa. Lasy zajmują 274 km2, co stanowi 26,3% terenu powiatu. Na terenie powiatu znajdują się 102 jeziora oraz 8 kanałów żeglugowych. Powiat giżycki jest powiatem o bardzo dużej stopie bezrobocia sięgającej 30% ludności aktywnej zawodowo. Największym skupiskiem ludności jest miasto Giżycko zamieszkiwane przez prawie 31 000 mieszkańców. Położenie powiatu w "Krainie Wielkich Jezior Mazurskich" sprawia, że jest bardzo atrakcyjny turystycznie. Szczególnie w miesiącach letnich obserwuje się ogromny napływ ludności z kraju i zagranicy.

Na terenie powiatu znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe, szkoły, stadiony, dworce, lokale gastronomiczno-rozrywkowe wraz z dyskotekami.

Przez powiat giżycki przebiegają dwie drogi krajowe, kilka dróg wojewódzkich, kolejowy szlak komunikacyjny na którym odbywa się ruch pasażerski i towarowy. Giżycko znajduje się na trasie przejazdów tranzytowych pomiędzy granicami wschodnią i zachodnią oraz w kierunku wybrzeża.

Komenda Powiatowa Policji w Giżycku posiada 119 etatów, przy czym aktualnie jest 8 wakatów, a do czerwca 2006 roku będzie ich 13.

W 2005r. policjanci Sekcji Prewencji i RD Komendy Powiatowej Policji w Giżycku:

 1. wykonali służb patrolowych ogółem – 4241 w tym:
  • patroli pieszych - 824
  • patroli zmotoryzowanych 3417
 2. wykonali służb konwojowych – 1108, do których użyto łącznie 2514 policjantów,
 3. umieścili w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych 1009 osób,
  (w 2005r PDOZ w KPP w Giżycku przyjmowała zatrzymanych także z jednostek ościennych tj. KPP w Węgorzewie, Piszu, Kętrzynie),
 4. przeprowadzili ogółem 6177 interwencji,
 5. zrealizowali na rzecz innych podmiotów czynności w postaci wywiadów i ustaleń - 2878 ; w tym sami dzielnicowi wykonali czynności w liczbie – 2472,
 6. wykonali służb na wodzie - 59 przy wykorzystaniu 3 łodzi motorowych (w akcjach brało udział 59 policjantów oraz 40 ratowników WOPR), uratowano 7 osób,
 7. zabezpieczali regaty oraz inne imprezy na wodzie – 14,

W 2005r. pracowały w służbie patrolowej łącznie 4 psy, przy czym na koniec roku w służbie pozostały tylko 2.

W 2005r. obciążenie dochodzeniami w Giżycku na jeden etat (przy stanie etatowym 119) wynosiło 22,1 i było największe w województwie.

Należy nadmienić iż na terenie Giżycka znajduje się Areszt Śledczy obsługiwany przez KPP w Giżycku. Policjanci wykonują konwoje z osadzonymi do sądów oraz prokuratur w ościennych miejscowościach jak np. Ełk, Suwałki, Olecko, Węgorzewo. Ponadto wykonywane są konwoje polegające na przetransportowaniu skazanych do innych placówek penitencjarnych na terenie kraju.

Co roku giżycka komenda w okresie sezonu letniego jest wzmacniana etatowo przez policjantów z OPP w Olsztynie (w 2005r było to 21 policjantów). Policjanci mogą pełnić służbę na rzecz społeczności naszego powiatu dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta ponoszącego koszty ich zakwaterowania i wyżywienia.

Obszar powiatu oraz liczebność posterunków powoduje, że nie są one w stanie zapewnić służby całodobowo. Ilość policjantów, którą samo Giżycko jest w stanie faktycznie skierować do służby nie daje możliwości wystawienia takiej ilości patroli w systemie całodobowym, by zapewniało to niezwłoczną obsługę interwencji.

Mając na uwadze powyższe, uważamy, że należałoby zwiększyć stan etatowy tutejszej komendy tak, by w perspektywie zapewnić stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na dotychczasowym poziomie, nie mówiąc o tym, że chcielibyśmy aby w przyszłości:

 • następowała realizacja oczekiwań społecznych dotycząca standardu obsługi przez policję (wzrost zaufania do policji) - dalsza poprawa wizerunku policji;

 • następowało podniesienie skuteczności policji w rozpoznaniu, ujawnianiu i ściganiu sprawców przestępstw i wykroczeń szczególnie dokuczliwych społecznie;

 • systematycznie podnoszony był stopień gotowości do reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz zwalczania zagrożeń terrorystycznych;

 • następowała poprawa warunków pracy policjantów.

Rejestr zmian

Podmiot udostępniający informację:
Podmiot udostępniający informację:
Starostwo Powiatowe w Giżycku
Osoba, która wytworzyła informację:
Osoba, która wytworzyla informację:
Sławomir Maculewicz
Data wytworzenia informacji:
Data wytworzenia informacji:
2009-03-06
Osoba, która odpowiada za treść:
Osoba, która odpowiada za treść:
Sławomir Maculewicz
Data wprowadzenia do BIP
Data wprowadzenia do BIP
2009-03-06 11:53:45
Wprowadził informację do BIP:
Wprowadził informację do BIP:
Data udostępnienia informacji:
Data udostępnienia informacji:
2009-03-06 11:53:51
Osoba, która zmieniła informację:
Osoba, która zmieniła informację:
Data ostatniej zmiany:
Data ostatniej zmiany:
2009-03-06 11:53:51
Artykuł był wyświetlony:
Artykuł był wyświetlony:
1518 raz(y)
Zobacz pełną listę zmian czytanej informacji »
« powrót do poprzedniej strony